Bağlantıları atla

BTÜ’den Azerbaycan’a Teknik Destek

Azerbaycan Sumgayıt Devlet Üniversitesi Yöneticilerinden oluşan heyet Bursateknopark’ı ziyaret etti.

Rektörlük toplantı salonunda gerçekleşen ziyarette Sumgayıt Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Mehmedov, Prof. Dr. Cavanşir Mehmedov, Prof. Dr. Samir Orucov ve Yüksekokul Müdürü Esed Kurbanov ile Teknopark kurulum süreçleri görüşüldü.

Bursateknopark Yönetim Kurulu Başkanı / Rektör Prof. Dr. Arif Karademir başkanlığında gerçekleşen toplantıya Bursateknopark Genel Müdürü Prof. Dr. Ramazan Kurt, Bursatto Genel Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Cihan Kaboğlu, Bursateknopark Genel Sekreteri Öğr. Gör. Atike KÖKEN katılımda bulundu.

Azerbaycan’da teknopark kültürünün oluşturulması amacıyla Türkiye’deki örnekleri incelediklerini ifade eden Sumgayıt Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Mehmedov, “7 fakültesi, 6000 öğrencisi ve yaklaşık 500 doktora öğrencisi olan bir üniversiteyiz. Azerbaycan’da henüz teknopark kültürü oluşmuş değil. Biz Sumgayıt Üniversitesi olarak buna öncülük etmek istiyoruz. Bu amaçla bir süredir Türkiye’deki teknopark örneklerini inceliyoruz. Bursa Teknik Üniversitesi hem şehir hem de öğrenci sayısının benzerliği yönüyle özellikle dikkatimizi çekti. Genç ama çok profesyonel bir ekip var. Bu ekibin bilgi birikim ve tecrübelerinden faydalanarak süreci birlikte yürütmeyi çok isteriz” şeklinde konuştu.

Uluslararası iş birliklerine önem veren bir üniversite olarak sürece her türlü destek ve katkıyı koymaya hazır olduklarını ifade eden Prof. Dr. Arif Karademir, “Bursa her yönüyle çok dinamik bir şehir. Sizlerle Lisansüstü programlar, öğrenci değişim programları gibi hususlar yanında üniversite-sanayi iş birliği ve teknopark oluşum sürecine dair tecrübelerimizi paylaşmaktan memnuniyet duyarız. Eminim ki Bursateknopark ve Bursatto ekibimiz sizin ihtiyacınız olan tüm destek ve veriyi size sunacaktır” diye konuştu.

Toplantıda Bursateknopark ve Bursatto ekibi tarafından teknopark kurulum sürecine ilişkin tercihe bağlı olarak online ya da yüz yüze olarak eğitim verilebileceği ve bir yol haritasının oluşturulabileceği belirtildi.

yorum Yap